Novinky v mapovém prohlížeči Marushka

Mapový prohlížeč Marushka, který je používán pro všechny mapové projekty určené veřejnosti, ale také pro projekty městských organizací se dočkal několika novinek. Prvním mapovým projektem, který využívá vylepšenou verzi Marushky 2.2.0.37 je Územní správa, ale brzy budou nové funkce dostupné také v dalších mapových projektech Služby, Rozvody tepla SIT. Přehled novinek a jejich popis je náplní tohoto článku:

Kreslení do mapy

Novou záložkou v pravé části mapového prohlížeče je záložka Kreslit, která umožňuje vytvářet uživatelskou kresbu nad mapovým podkladem. Do mapy je možné kreslit linie, plochy a umisťovat texty. Pro kresbu je možné nastavit libovolnou barvu, průhlednost a sílu. U textů se místo síly volí u položky font velikost textu. 

Kreslení a editace kresby je intuitivní. První tři tlačítka slouží k výběru druhu poznámek (vytvořit linii, vytvořit mnohoúhelník, vytvořit text). Po vybrání funkce můžeme nastavit parametry kresby (barvu, průhlednost aj.) a klikáním do mapy začneme kreslit. Po nakreslení je třeba kresbu potvrdit tlačítkem s fajfkou. Součástí mapy, může být neomezené množství uživatelských záznamů. Uživatelskou kresbu je možné editovat (posouvat jednotlivé vrcholy, nebo celý objekt, měnit barvu aj.), nebo libovolně mazat. Pomocí tlačítka se šipkouje nutné vybrat požadovaný objekt určený k editaci a editovat vlastnosti objektu, u linií a ploch je navíc možné pomocí tlačítka s plusempřidat vrchol k nejbližší hraně. Vybraný prvek je možné smazat tlačítkem s křížkem.

Tisk uživatelské kresby

Nově je možné uživatelskou kresbu v mapě vytisknout (uložit) do formátu PDF, nebo PNG. Doporučujeme tisk do PDF, protože výsledek je mnohem kvalitnější. Vytvoření PDF (nebo PNG) je možné pomocí záložky Tisk v pravé části aplikace. Pro nastavení tisku je nutné vybrat velikost papíru, nastavit měřítko, orientaci mapy a zmíněný typ výstupu. Součástí PDF může být legenda, do PNG je možné vložit ještě navíc nadpis a  měřítko. Legenda se u PDF tiskne na druhý list, pro PNG je možné zvolit, zda bude v mapě, pod mapou, průhledně aj. Tisk do PNG usnadňuje již dříve používaný průvodce. Vzniklé PDF (nebo také PNG) je možné vytisknout nebo uložit do souboru a poslat e-mailem.

Vyřešení kreslení uživatelské kresby a její následné vytištění v nové aplikaci Marushka bylo nutnou podmínkou pro postupné nahrazení mapového klienta GSWeb.


 

Modul GPS

Tlačítko GPS umístěné v levém dolním rohu nabízí funkce pro práci se souřadnicemi v systému S-JTSK a WGS-84. Po aktivaci tlačítka se zobrazí tabulka, která nabízí tyto funkce:

  • lokalizaci na základě zadaných souřadnic v libovolném formátu WGS-84 (do prvního řádku se zapíší souřadnice a stiskne se tlačítko GO),
  • odečítání souřadnic z mapy (stačí kliknout do libovolného místa v mapě)
  • převod mezi systémy WGS-84 a S-JTSK.
  • vytvoření aktuálního URL odkazu na mapu v mapovém okně, tj. včetně měřítka a zapnutých vrstev. Tento odkaz může být jednoduše z řádku zkopírován a vložen do e-mailu, nebo jiného dokumentu.


 

Editování údajů u objektů v mapě

Pro zabezpečené projekty se připravuje možnost změny databázových údajů přímo z mapového prohlížeče Marushka. Editovat vybrané atributy objektů v mapě bude moci uživatel ověřený na základě NT autentifikace. 

Na obrázku je ukázána editace zastávky v projektu IPD. Po kliknutí na zvolenou zastávku je nutné vybrat možnost Editace zastávky, následně vyplnit/upravit hodnoty v bílých polích a potvrdit kliknutím na tlačítko Update.

vytisknout stránku

Datum poslední aktualizace: 28. 5. 2012

Nové aplikace

 

Zasílání novinek

Rozesílání novinek (návod) umožňuje každému návštěvníkovi serveru objednat zasílání informací o zveřejněných novinkách mailem:

Anketa

Jaký je váš nejčastější důvod využití tohoto mapového portálu města Plzně?

Pracovní záležitosti59%
Soukromě (zábava, volný čas)31%
Jsem tu omylem10%

Celkem 3369 hlasů

Kontakty

Oddělení GIS
Správa informačních technologií města Plzně, Cukrovarská 19
301 00 Plzeň

Mapa:

tel.: +420 37 803 5130
sluzbygis@plzen.eu
www.sitmp.cz

Město Plzeň