Staré mapy propojeny s archivními mapami ČÚZK

Mapový projekt Staré mapy dostupný na adrese http://gis.plzen.eu/staremapy se dočkal dalšího rozšíření.

Císařské otisky umístěné v sekci Staré plány jsou doplněny o vazbu na celorepublikovou mapovou aplikaci Císařské otisky stabilního katastru (Archivní mapy ČÚZK). Tento Archiv je zpravováván Ústředním archivem zeměměřictví a katastru ČÚZK. Propojení aplikací je oboustranné, a tak i z celorepublikové mapové aplikace je možné se dostat na mapový projekt Staré mapy mapového portálu města Plzně.


Obr. 1. Volání Archivních map ČÚZK z projektu Staré mapy mapového portálu města Plzně

Soubor císařských otisků stabilního katastru tvoří 11 732 katastrálních map (Čechy 8444, Morava a Slezsko 3288) na 46 732 mapových listech (Čechy 31 209, Morava a Slezsko 15 523) různých rozměrů. Základní rozměr je 60x71,5 cm. Ústřední archiv zeměměřictví a katastru zpřístupňuje téměř všechny tyto mapové listy a v místech pokrytých naším mapovým portálem (39 katastrů v okolí města Plzně) odkazuje při vyhledávání mapových listů na prvním místě na mapový projekt Staré mapy.
Staré mapy totiž nabízejí příjemnější prohlížení Císařských otisků nikoliv po mapových listech, ale jako bezešvé mapy v souvislém zobrazení v prostředí rozvinutější GIS aplikace.

Jak se z mapového portálu dostat na Archivní mapy ČÚZK

V projektu Staré mapy je ve vrstvách u každého Císařského otisku katastrálního území informace o vrstvě (ikona ), jejíž součástí je odkaz na Archivní mapy ČÚZK (viz. obr.1). Tento odkaz zobrazí originální mapové listy vztahující se k danému katastrálnímu území na stránkách Ústředního archivu zeměměřictví a katastru ČÚZK.

Jak se z Archivních map dostat do mapového portálu Staré mapy

Na stránkách http://archivnimapy.cuzk.cz v oddíle Císařské otisky se vyhledá pomocí mapového prohlížeče lokalita, jejíž Císařské otisky je třeba zobrazit. Při dostatečném přiblížení se zobrazí jednotlivé katastry.
Tlačítkem se vyberou katastry a v dolní části obrazovky se zobrazí mapové listy pro jednotlivé katastry, které je možné následně prohlížet. V katastrech v okolí Plzně se na prvních místech zobrazí odkaz na souvislou mapu Císařského otisku na mapovém portálu Staré mapy (viz. obr. 2).

 
Obr. 2. Výběr Císařských otisků pomocí požadovaných katastrů s odkazem do aplikace Staré mapy.

vytisknout stránku

Datum poslední aktualizace: 21. 5. 2010

Nové aplikace

 

Zasílání novinek

Rozesílání novinek (návod) umožňuje každému návštěvníkovi serveru objednat zasílání informací o zveřejněných novinkách mailem:

Anketa

Jaký je váš nejčastější důvod využití tohoto mapového portálu města Plzně?

Pracovní záležitosti59%
Soukromě (zábava, volný čas)31%
Jsem tu omylem10%

Celkem 3369 hlasů

Kontakty

Oddělení GIS
Správa informačních technologií města Plzně, Cukrovarská 19
301 00 Plzeň

Mapa:

tel.: +420 37 803 5130
sluzbygis@plzen.eu
www.sitmp.cz

Město Plzeň