"Virtuální Plzeň" rozšiřuje turistické mapy

Turistický mapový portál je interaktivní systém map a informací o turistice, cykloturistice a volném času, ve kterém naleznete například trasy KČT, typy na výlety (naučné stezky a školní výlety), turistické cíle (kulturní, přírodní i sportovní), MHD s napojením na systém IDOS, důležité objetky jako například bankomaty, pošty, ubytování a další.

Portál turistiky a volného času je v provozu necelý rok a do nové turistické sezóny jsme připravili několik novinek:
Pod kategorií vrstev "Virtuální Plzeň" jsou k dispozici tři vylepšení: "Videopasporty", "Foto z letadla""Virtuální prohlídky a videa" a ve skupině služeb: "Na kole" přibyly tzv.: "Greenways".

Mapový portál Turistika a volný čas se všemi informacemi je dostupný na adrese: http://gis.plzen.eu/turistika.

"Videopasport"

Nejzásadnější novinkou je nasnímání nejvýznamnějších cyklotrasy, naučných stezek a výletů, některých ulic a komunikací pomocí videokamery a propojení těchto videí s místním určením na mapě.

Při práci s videopasportem projíždí v mapě bod - například po cyklotrase a ve druhém okně se synchronizovaně zobrazuje video z aktuálního místa na trase (viz ukázka). Pomocí tohoto tzv. Videopasportu () dostane každý zájemce přesné informace o druhu povrchu a náročnosti trasy v konkrétních místech, nebo si může z domova prohlédnout zajímavá místa, která se na trase nachází. Přínosná jsou tato videa také pro správce příslušných tras a stezek.

K "videoprocházkám" jste zváni na tyto trasy:

Cyklovýlet:
Na zámek Kozel - trasa výletu z centra města na Kozel a zpět

Cyklotrasy KČT:
Cyklotrasa KČT č. 3 - kompletní průběh na území města Plzně dle značení Klubu českých turistů
Cyklotrasa KČT č. 37 - ukázka na části území Plzně (cyklotrasa v okolí NC Plaza)

Naučné stezky:
Po sopách Fr. Molocha
Zábělá
Sigmondova
Arboretum Sofronka
Kokotské rybníky
Lesopark Homolka

(Školní) výlety:
Plzeňská domovní znamení a pověsti
Bolevecké rybníky (okruh)


Obr. č. 1: Ukázka videoprocházky ze školního výletu "Plzeňská domovní znamení a pověsti"

"Fotky z letadla"

Druhou novinkou je doplnění turistického portálu o sadu šikmých leteckých snímků Plzně, které byly pořízeny 3. června 2009. Jedná se o 35 nových pohledů na Plzeň z ptačí perspektivy (tedy nikoliv z letadla kolmo na zem, ale šikmo). Tyto fotografie se nacházejí  také pod kategorií vrstev "Virtuální Plzeň" a po jejich zapnutí se na mapě objeví ikonky letadélek () umístěných v místě fotografování a natočených směrem, kterým byly fotografie pořízeny.


Obr. č. 2: Pohled na historické centrum města z letadla nad Plzeňským pivovarem 
 

Virtuální prohlídky a videa

Další možnost virtuálních prohlídek města nabízí atraktivní 360º panoramatické fotografie a videa významných památek a míst Plzně. Jedná se o propojení webových stránek města, na kterých jsou prezentované videozáznamy a virtuální fotografie, s mapovým portálem. Tyto virtuální prohlídky () a videa () se nacházejí pod kategorií vrstev "Virtuální Plzeň". Pomocí ikony umístěné v mapě spustíte video, nebo virtuální prohlídku odpovídající objektu na mapě. Formou virtuální prohlídky si můžete prohlédnout 16 objektů (přičemž pro každý objekt existuje více panoramatických snímků) a prostřednictvím videa můžete navštívit 6 turistických cílů. 


Obr. č. 3: Virtuální prohlídka Velké synagogy

Greenways

Novými stezkami zobrazovanými na mapovém portálu jsou tzv. Greenways. Jedná se o přírodní stezky, které slouží k nemotoristické dopravě. Greenways jsou vytvářeny spolu s odpočinkovými místy v od října 2009 a očekává se jejich postupné rozšiřování. Greenways nabízí další možnosti pro cyklisty i pro pěší. Doposud zakreslené Greenways se nacházejí pod kategorií vrstev "Na kole". Více se o celém projektu stezek dozvíte na stránkách Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Mapa Greenway podél Radbúzy.


Obr. č. 4: Trasa Greeway podél Radbúzy
.

vytisknout stránku

Datum poslední aktualizace: 24. 8. 2011

Nové aplikace

 

Zasílání novinek

Rozesílání novinek (návod) umožňuje každému návštěvníkovi serveru objednat zasílání informací o zveřejněných novinkách mailem:

Anketa

Jaký je váš nejčastější důvod využití tohoto mapového portálu města Plzně?

Pracovní záležitosti59%
Soukromě (zábava, volný čas)31%
Jsem tu omylem10%

Celkem 3391 hlasů

Kontakty

Oddělení GIS
Správa informačních technologií města Plzně, Cukrovarská 19
301 00 Plzeň

Mapa:

tel.: +420 37 803 5130
sluzbygis@plzen.eu
www.sitmp.cz

Město Plzeň